piątek, 20 maja 2016

Delirium #4

Tytuł: Delirium
Autor: Lauren Oliver
Cykl: Delirium (tom 1)
Wydawnictwo: Otwarte
Okładka: 

"Miłość – najbardziej zdradliwa choroba na świecie: zabija cię zarówno wtedy, gdy cię spotka, jak i wtedy, kiedy cię omija. Ale to niedokładnie tak. To skazujący i skazany. To kat i ostrze. I ułaskawienie w ostatnich chwilach. Głęboki oddech, spojrzenie w niebo i westchnienie: dzięki ci, Boże. Miłość – zabije cię i jednocześnie cię ocali."

Zastanawialiście się kiedyś czy lepiej jest kogoś kochać i potem stracić niż nie kochać wcale ?
Wyobrażaliście sobie świat bez miłości, szaleństw, tańców ?
Właśnie taki świat jest opisany w książce [delirium].

Myślę, że tu możnaby zacytować opis, który znajduje się z tyłu książki:

„Mówili, że bez miłości będę szczęśliwa.Mówili, że lekarstwo na miłość sprawi, że będę bezpieczna.I zawsze im wierzyłam.Do dziś.Teraz wszystko się zmieniło.Teraz wolę zachorować i kochać choćby przez ułamek sekundy, niż żyć setki lat w kłamstwie”.

Dawniej wierzono, że miłość jest najważniejszą rzeczą pod słońcem.W imię miłości ludzie byli w stanie zrobić wszystko, nawet zabić.Potem wynaleziono lekarstwo na miłość.
Czy gdyby miłość była chorobą, chciałbyś się wyleczyć?
Świat uważa miłość za chorobę z której trzeba się wyleczyć. W wieku 18 lat każdy mieszkaniec przechodzi specjalny zabieg po którym jest się wyleczonym z miłości. Do tego czasu trzeba uważać żeby się nie zarazić nią.


Lena, główna bohaterka nie miała jeszcze zabiegu. Nie może sie już doczekać. Co się satnie gdy się zakocha? Czy dalej będzie wiernie kroczyła za swoimi przekonaniami? W dniu badań po raz pierwszy widzi przystojnego Alexa. Ta znajomość obróci jej dotychczasowe życie do góry nogami.

Powiem szczerze, że główna bohaterka przez co najmniej połowę ksiażki mnie irytowała. Szczególnie tym że ślepo wierzyła w głupi system, w słuszczość zabiegu. Nie zauważała jak doskwierający jest brak miłosći w wychowywaniu dzieci, małżeństwie, przyjaźni. Jaki pusty i pozbawiony życia jest świat bez miłości. Na szczęście też widać przemianę jaka się w niej dokonała. Jak musiała odrzucić wszystko w co wierzyła wcześniej. Toczyła ze sobą wewnętrzą walkę, a stawka była ogromna.Ta książka jest piękna a zarazem straszna. Ukazuje jak okropnym miejscem może być świat bez miłości, gdzie na każdym kroku jest się kontrolowanym. Pokazuje również jak ludzie potrafią ślepo wierzyć w czyjąś idee, w ciągłe kłamstwa. Na szczęście nie wszyscy w to wierzą. Cały czas trwa walka miedzy światem bez miłości a światem z miłością. A nie jest to łatwa walka, bo potrzebuje wielu wyrzeczeń.


"Powiem Wam coś . Nie jestem nikim wyjątkowym . Jestem zwyczajną dziewczyną . Mam niecałe metr sześćdziesiąt wzrostu i jestem przeciętna pod każdym względem . Ale znam pewien sekret . Możecie zbudować mury aż do nieba , a mnie i tak uda się nad nimi przefrunąć . Możecie mnie przygwoździć do ziemi tysiącami karabinów , a i tak stawię opór . I jest nas tutaj wielu , więcej niż wam się wydaje . Ludzi , którzy odmówili zejścia na ziemię . Ludzi , którzy kochają w świecie bez murów , kochają aż po nienawiść , aż po bunt , wbrew nadziei i bez lęku .

 K o c h a m C i ę . 

Pamiętaj . 

Tego nam nie odbiorą ."
Ciekawym elementem książki są cytaty na początku rozdziałów. Pomagają łatwiej wejść w świat Leny. Autorka według mnie świetnie pisze i myśle że za niedługo sięgnę po kolejne tomy "Delirium".

Polecam każdemu przeczytać tą książkę. Jest mądra i zmuszająca do refleksji. Ja wszystkim naokoło opowiadam jak jest to dobra książka i polecam do przeczytania! A wam jak się podobała ksiażka?

3 komentarze:

 1. Dużo słyszałam o całej trylogii pt. "Delirium".
  Kiedyś w bibliotece znalazłam drugą część "Pandemonium", myślałam że to pierwsza część, i tak zaczęłam od złej części i trochę się zniechęciłam.
  Bardzo fajna recenzja.
  Mam nadzieję na to, iż w najbliższym czasie rozpocznę przygodę z tą świetną trylogią - czeka niecierpliwie na mojej liście książek do zakupienia :)
  Zapraszam również do mnie na bloga, piszę o życiu w nietypowy sposób.
  - sytuacjabez.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóż...."biorę się" już za całą trylogię gdzieś tak od 2 lat i jakoś mi chyba nie wychodzi. Cały czas jest jakaś inna książką czy seria, którą chcę przeczytać :/ Nad czym ubolewam, bo kocham twórczość i styl pani Oliver.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też niedawno zapoznałam się z tą serią i zmieniła mój światopogląd😍 zapraszam do zapoznania się z moją recenzją. Będę częściej tutaj wpadać..

  http:/paulabookfreak.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń